Na zakończonym w czwartek posiedzeniu Sejmu przyjęto zmiany umożliwiają prowadzenie posiedzenia Sejmu i głosowanie „z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej”. Mogą one być zastosowane w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej, ale także stanu epidemii.
Jednomyślnego poparcia wszystkich posłów doczekała się poprawka Lewicy, by z warunków ogłoszenia obrad zdalnych wykreślić stan zagrożenia epidemicznego. Przyjęta też została poprawka PSL-Kukiz’15, by ta zmiana regulaminu obowiązywała tylko do 30 czerwca 2020 r.
Zgodnie z przyjętym w czwartek regulaminem, to marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów będzie podejmował decyzję o przyjęciu trybu zdalnych obrad.
Kancelaria Sejmu ma obowiązek zapewnić wszystkim posłom dostęp do środków elektronicznych. Wzór i tryb wniosku w tej sprawie marszałek Sejmu określi w zarządzeniu – tak stanowi druga przyjęta przez Sejm poprawka Lewicy.
Potwierdzanie obecności posłów ma następować przez zalogowanie się w systemie. Wystąpienia posłów mają być ograniczone czasowo, do trzech, pięciu lub piętnastu minut. To najdłuższe dotyczy wystąpień w imieniu klubu. W debacie nad daną sprawą poseł będzie mógł zabrać głos tylko raz.
Prezydium Sejmu, Konwentu Seniorów, komisji i podkomisji również będą odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, a urzędowym zapisem posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji będzie „zapis audiowizualny”.
Uchwalone zmiany wchodzą w życie z dniem podjęcia i wydane w formie uchwały nie podlegają trybowi ustawodawczemu, zatem nie muszą trafić do Senatu i podpisu Prezydenta.
om
zdjęcia: archiwum sejmu, zdjęcia własne