W Dniu 19 marca 2020r., ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda , stawił się osobiście przed Sądem Okręgowym w Krakowie.
Wniosek o lustrację jest czynnością rutynową, przed każdymi wyborami i dotyczącą wszystkich kandydatów.
Postępowanie ws. oświadczenia lustracyjnego prezydenta Andrzeja Dudy zostało umorzone. Sąd uznał bowiem, że było ono już sprawdzane przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku i wówczas uznano je za zgodne z prawdą, a wobec braku zmian, taki stan jest nadal aktualny.
Z wnioskiem o lustrację wystąpiła do sądu Państwowa Komisja Wyborcza. To rutynowa czynność przed każdymi wyborami i dotyczy wszystkich kandydatów na prezydenta RP. Andrzej Duda swoje oświadczenie złożył już przed poprzednimi wyborami prezydenckimi w 2015 r. i stwierdził w nim, że nie współpracował z tajnymi służbami RP.
Prezydent i pierwsza dama po badaniach na koronawirusa
Jak podaje RMF, prezydent i pierwsza dama poddali się badaniom w kierunku koronawirusa. Działanie miało charakter prewencyjny, a wynik testu okazał się ujemny.
Podpisy poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy
Zgodnie z zapowiedziami , komitet wyborczy Andrzeja Dudy złozył w PKW większa liczbę podpisów niż pięć lat temu. W 2015r. do PKW trafiło ich ponad 1,5 mln. , a w 2020 r. przekazano 2 mln. podpisów. Jak podaje TVP Info, akcja zbierania podpisów rozpoczęła się w połowie lutego, a więc w miesiąc udało się zebrać ponad 2 mln podpisów poparcia. Szczególnie wyróżnił się okręg świętokrzyski, gdzie zebrano blisko 100 tys. podpisów – co oznacza, że ten okręg mógłby sam zarejestrować kandydata – powiedział Krzysztof Sobolewski.
Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
om
zdjęcie: Kancelaria Prezydenta