Ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia pandemia, zmusza społeczeństwo do życia w zupełnie innej rzeczywistości, gdyż stan zagrożenia epidemicznego zmusił rządzących do radykalnych działań ograniczających w znacznym stopniu aktywność mieszkańców. Mieszkańcy pozostają w swoich w domach, co jest najskuteczniejszym sposobem na opanowanie zagrożenia epidemiologicznego..
Konsekwencją przyjętych działań stały się puste lub prawie puste ulice miast i wsi małopolski .
Rezygnacja z wychodzenia z domu na czas kwarantanny narodowej, przełożyła się na znacznie zwiększone zakupy artykułów spożywczych. Okresowo półki sklepowe stają się puste, ale tylko do czasu uzupełnienia wykupionego asortymentu. Dostawy artykułów spożywczych są realizowane na bieżąco, a praca w szeroko rozumianym handlu jest w tym okresie służbą.
Zamknięte zostały wszystkie bary, restauracje i kawiarnie dla konsumpcji na miejscu. Możliwa jest działalność gastronomiczna, ale wyłącznie na wynos ” na wynos” lub z dostawą do domu, „pod drzwi”. Dostawcy nie wchodzą do domów.
Zamknięto szkoły wszystkich typów , przedszkola, żłobki, poradnie psychologiczno-pedagogiczne i wszystkie instytucje opieki nad dziećmi, które nie zapewniają zakwaterowania całodobowego. Odwołano wykłady na uniwersytetach. Zamknięto wszystkie stacjonarne ośrodki zapewniające opiekę chorym i niepełnosprawnym, czyli Domy Pomocy Społecznej i Zakłady Opiekuńczo- Lecznicze.
Nieczynne są ośrodki kultury, kina, muzea, wszelkie placówki rozrywkowe, siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, biblioteki.
Przestały działać ośrodki związane z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje.
Zamknięte zostały uzdrowiska i odwołane zostały na czas nieokreślony wszystkie zaplanowane dotąd wizyty lekarskie. Nie są przyjmowani pacjenci na oddziały zabiegowe i zachowawcze i do poradni specjalistycznych. Ograniczeniom nie będą poddani wyłącznie pacjenci onkologiczni. Każdy pacjent w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej ma możliwość uzyskiwania teleporad, czyli konsultacji przez telefon lub wideokonferencję.
Komunikacja miejska ograniczyła częstotliwość kursowania taboru, a pomimo tego , tramwaje i autobusy są praktycznie puste. Opustoszały przystanki komunikacji publicznej.
Wszystkie działania mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, uderzyły w przedsiębiorców, ograniczając możliwości działań biznesowych. W Krakowie, który jest miastem turystycznym, brak turystów oznacza bardzo poważny kryzys. Zamknięte granice i zakaz wjazdu do Polski w celach turystycznych powoduje lawinowe problemy dla lokalnych przedsiębiorców związanych z turystyką.
Jako naród zdajemy dobrze ten trudny egzamin. Nie wiemy jak długo będziemy zmuszeni żyć w tej nienaturalnej dla Krakowa scenerii, bez turystów i wielu tradycyjnych imprez. Jednak życie toczy się dalej, chociaż w zmienionej dla nas rzeczywistości.
om
zdjęcia: archiwum własne