Publikacja powstała jako odpowiedź na fałszywe informacje, umieszczane w mediach społecznościowych . Często takie informacje są upowszechniane albo z niewiedzy, albo w celu wzbudzenia strachu i paniki. W związku z tym, uporządkowano i zgromadzono rzetelna wiedzę w jednym miejscu.
- Koronawirus nie jest nowym rodzajem zagrożenia, gdyż znanych jest siedem różnych koronawirusów. Średnio co ok. 10 lat pojawia się u ludzi nowy koronawirus. Wywołuje on choroby choroby układu oddechowego.
- Zaraźliwość koronawirusa jest jest bardzo wysoka, ale niższa niż wirus odry czy ospy wietrznej.
- Koronawirus wprawdzie może się osiąść na rzeczach, np. paczkach z Chin. Jednak , zanim zostaną one dostarczone do Polski, wirus zginie.
- Koronawirus przenosi się na pieniądzach, telefonach, klamkach, przyciskach w windzie. razem ze śliną zakażonego może tam się znaleźć, jednak zwykłe umycie rąk po wejściu do domu spowoduje, że nie rozniesiemy wirusa po mieszkaniu. czas przetrwania wirusa poza organizmem człowieka w ślinie wynosi maksymalnie kilka godzin.
- Maseczki ochronne na twarz zapobiegają zakażeniu, jeśli noszą je osoby zainfekowane. Bezcelowe jest noszenie maseczek przez osoby zdrowe.
- Smarowanie ciała np. olejem palmowym, płynami zawierającymi chlor itp. nie zapobiegnie zakażeniu koronowirusem, a może spowodować problemy z podrażnioną skórą.
- Wysokoprocentowy alkohol, stosowany do dezynfekcji rąk, jest skutecznym środkiem dezynfekującym. Warunek: alkohol ma być stosowany zewnętrznie.
- Zachorowania na COVID-19 , wywołany przez koronowirusa występują we wszystkich grupach wiekowych. W tym przypadku – podobnie jak przy innych chorobach wirusowych-najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby z innymi schorzeniami współistniejącymi, po zabiegach operacyjnych, z obniżoną odpornością z racji wieku lub stanu zdrowia.
om
zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia