Polskie rolnictwo jest poddawane stałym procesom modernizacji i intensyfikacji produkcji. Bezsprzecznie następuje też wymiana pokoleniowa. Niewątpliwie to młodzi rolnicy powinni być zainteresowani rozwojem spółdzielczości.
W Polsce nadal za mało mówimy o tym, co daje rolnikowi wspólny rynek. Wydaje się, że to najlepszy moment do rozpoczęcia kampanii przekonywania polskich rolników do spółdzielczości. Niewątpliwie tylko odbudowa spółdzielczości stworzy szansę na wzrost handlu zagranicznego w sektorze rolnym.
Dlatego Rząd wprowadza ustawę ułatwiającą zakładanie i prowadzenie spółdzielni. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzają zwolnienia podatkowe. Skorzystają na tych zmianach mikroprzedsiębiorstwa handlujące produktami wytwarzanymi przez spółdzielnie. Kolejne uproszczenie fiskalizacji rolnictwa, stanowi możliwość wykreślenia spółdzielni z listy płatników podatku od nieruchomości. Jednak dla dynamicznego rozwoju spółdzielczości to nadal nie wystarczy. Potrzeba wielu zmian przepisów w randze ustawy , by stworzyć dogodne warunki do rozwoju spółdzielczości.
om
Zdjęcie: Archiwum własne