Ponieważ teren Zalewu Nowohuckiego, jest jednym z z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Nowej Hucie, dlatego staje się bardziej zielony i nowoczesny. Ze względu na zmodernizowaną Aleję główną, teren zalewu stał się miejscem organizacji różnego rodzaju wydarzeń plenerowych.
Ze względu na trwające prace obejmujące utworzenie plaży miejskiej z drewnianym pomostem, zalew uzyska charakter zaplecza rekreacyjnego.
Ciekawostkę stanowi pierwszy w Krakowie oświetlony plac zabaw. Nowością jest powstające w tym miejscu, boiska do siatkówki plażowej, w bezpośrednim sąsiedztwie odbudowanej tężni solankowej. Jest zapotrzebowanie na boisko, dlatego na kolejne etapy prac przewidziano: zmodernizowanie wielofunkcyjnego boiska sportowego. Planowane jest nasadzenie nasadzenia dużej ilości zieleni, w tym roślin wodnych. Architekci zaprojektowali pływające fontanny i scenę plenerową.
mo